Català · Español · English · Français · 汉语
Search concerts by day
AgendaConcerts.Cat. Concerts & Music Festivals all around the World · Facebook · Twitter | X · Instagram · Threads
The most feared moment arrives for the Primavera Sound public, the publication of the schedules. The precise moment in which the assistant to the festival, which will be held from May 29 to June 2 at the Parc del Fòrum in Barcelona, will discover if their favorite artists overlap.
There is no doubt that the most feared word is overlap and is so usual as difficult to avoid. In the 2019 edition of the Barcelona’s Primavera Sound there are some quite painful but obviously it depends on the taste of every one. Here are some examples: Tame Impala and Kate Tempest, Rosalía and Pusha T, Janelle Monáe and Jawbreaker, Robyn and Jungle, Interpol and Guided by Voices, Stereolab and James Blake, Nas and Sigrid, J Balvin and Primal Scream, Jarvis Cocker and Neneh Cherry...
Next, the Primavera Sound 2019 schedules:
Monday, May 27, 2019
Sala Apolo
20:00h – Kelly Kapowsky
21:15h – Deerhunter
Tuesday, May 28, 2019
Sala Apolo
20:30h – Cate Le Bon
22:00h – Homeshake
La [2] de Apolo
19:30h – Teskno
20:30h – Lonker See
21:30h – We Will Fail
23:00h – L8Ching
00:00h – Meuko! Meuko!
Wednesday, May 29, 2019
Sala Apolo
00:45h – Cou Cou Chloe
01:50h – Fucked Up
03:00h – Apparat dj set
La [2] de Apolo
23:30h – Lolina
01:00h – Clara!
02:30h – Linn Da Quebrada
03:30h – Mina
Parc del Fòrum
Primavera stage
17:00h – Mow
18:00h – Melenas
19:10h – Hatchie
20:30h – Cuco
22:00h – Big Red Machine
Night Pro stage
18:00h – Egosex
19:10h – L8ching
20:10h – Meuko! Meuko!
Thursday, May 30, 2019
Parc del Fòrum
Seat stage
18:45h – The Mani-Las
20:30h – Mac Demarco
23:15h – Interpol
02:05h – Future
Pull&Bear stage
19:35h – Big Thief
21:50h – Courtney Barnett
00:30h – Erykah Badu
Primavera stage
17:20h – Alice Phoebe Lou
19:00h – Stephen Malkmus & The Jicks
21:10h – Christine & The Queens
23:25h – Guided By Voices
01:55h – Charli XCX
Ray-Ban stage
16:40h – Las Odio
18:10h – Soccer Mommy
20:05h – Danny Brown
22:20h – NAS
00:45h – Dirty Projectors
02:50h – FKA Twigs
04:00h – Nina Kraviz
Pitchfork stage
17:45h – Odina
19:15h – Tomberlin
20:55h – Clairo
22:35h – Sigrid
00:35h – 070 Shake
02:10h – Empress Of
04:05h – Mykki Blanco
Adidas Originals stage
17:00h – Elena Setién
18:25 – Dream Wife
20:05h – Shonen Knife
21:45h – Siff Little Fingers
23:30h – Carcass
01:20h – Myrkur
03:00h – Nitzer Ebb
Rockdelux stage
16:00h – Bridget St. John
17:00h – Julien Baker
18:10h – The Necks
19:30h – Terry Riley & Gyan Riley
20:55h – Apparat Live
Night Pro stage
18:20h – Teskno
19:20h – Belau
20:20h – Malihini
21:20h – Lonker See
22:20h – We Will Fail
23:25h – P Postman ft. Emergency Tiara, Darko
Heineken stage
18:25h – Aliment play Television Personalities
20:05h – Chandra
21:45h – Viva Belgrado play At The Drive In
23:30h – Pylon Reenactment Society
01:20h – The Comet Is Coming
03:00h – Severed Heads
Ray-Ban Studios stage
22:00h – Upsammy
23:00h – Objeckt
00:30h – Demdike Stare
01:30h – Dj Rum
03:00h - Anastasia Kristensen live
04:00h – Brat Star
Seat Village stage
21:00h – Erik Urano
22:15h – Chynna
00:00h – Celeste
01:30h – IDK
03:00h – Jarvis Cocker dj set
OCB Paper Sessions stage
19:00h – Alice Phoebe Lou
Lotus stage
18:30h – R.E.A.L.
20:15h – Bakar
21:40h – Marie Davidson
23:10h – Princess Nokia
00:50h – Sophie
02:25h – Yaeji
03:55h – Maribou State
Desperados Cube stage
18:00h – Mafalda
19:00h – Dâm-Funk
20:30h – Krystal Klear
22:00h – Jayda G
23:30h – Denis Sulta
01:00h – Job Jobse
02:30h – Octo Octa b2b Eris Drew
Xiringuito Aperol stage
14:00h – IM
15:15h – Shakti Alliance (Ivy, Modet, Vir)
El Punto by Adidas Original stage
23:15h – Goa
00:00h – Brat Star
01:15h – Gangsta Boo
02:00h – Rico Nasty
02:45h – Japanese
03:30h – Uzielito Mix
Friday, May 31, 2019
Seat stage
18:45h – Pavvla
20:30h – Carly Rae Jepsen
23:10h – Miley Cyrus
01:55h – Robyn
Pull & Bear stage
19:35h – Kurt Vile & The Violators
21:35h – Janelle Monáe
00:20h – Tame Impala
Primavera stage
17:35h – Snail Mail
19:30h – Beak>
21:10h – Jawbreaker
23:50h – Low
02:00h – Jungle
Ray-Ban stage
16:45h – Lucy Dacus
18:25h – Sons of Kemet XL
20:25h – Derby Motoreta’s Burrito Kachimba
22:30h – Suede
00:55h – Kate Tempest
03:05h – Mura Masa
04:10h – Peggy Gou
Pitchfork stage
17:45h – Putochinomaricón
19:20h – Georgia Anne Muldrow
21:00h – Liz Phair
22:40h – Aldous Harding
00:30h – Yves Tumor
02:10h – Flohio
04:00h – Iglooghost
Adidas Original stage
17:00h – Lidia Damunt
18:30h – Pond
20:10h – Fucked Up
21:50h – Chai
23:30h – Amyl and The Sniffers
01:20h – Lisabö
03:10h – Bliss Signal
Auditori Rockdelux
16:00h – Midori Takada
17:30h – María José Llergo
19:20h – Julia Holter
21:00h – Dirty Projectors
Night Pro stage
16:55h – HÀN
17:55h – Mayberian Sansküllots
18:50h – Birthh
20:00h – NFX
21:00h – Edsun
22:00h – Bronko Yotte
23:00h – 5K HD
Heineken stage
18:30h – Birkins feat. Ken Stringfellow
20:10h – Piroshka
21:50h – 107 Faunos
23:30h – Él Mató A Un Policía Motorizado feat. Amia, J y Manu Ferrón
01:20h – Swervedriver
03:10h – Kokoschka plays Las Grecas
Ray-Ban Studios stage
22:00h – Anthony Naples live
23:00h – Overmono live & dj
00:00h – Object Blue
01:00h – Mad Miran
02:30h – Roza Terenzi
04:00h – Batu
Seat Village stage
21:00h – La Tiguerita
22:15h – Mucho Muchacho
01:30h – AJ Tracey
03:00h – Tim Burguess (The Charlatans) dj set
OCB Paper Sessions stage
19:00h – Chai
Lotus stage
19:00h – Bflecha
20:00h – Wednesday Campanella
21:00h – Sticky M.A.
22:35h – Tony Touch & Friends (Don Chezina + Sony Withaneye)
00:15h – Ivy Queen
01:40h – Cybotron live
03:20h – Objekt live
04:50h – Agoria live
Desperados Cube stage
18:00h – Ylia
19:00h – Laurel Halo dj set
20:30h – Steffi
22:00h – Courtesy
23:30h – Dr Rubinstein
01:00h – Overmono live & dj
02:30h – Joy Orbison
04:00h – Helena Hauff
Xiringuito Aperol stage
14:00h – Isa·Bel
15:15h – Xols
16:45h – Phosky
El Punto by Adidas Originals stage
23:15h – Somadamantina
00:00h – La Zowi
00:45h – Mark Luva
01:45h – Gothboiclique
03:00h – La Goony Chonga
03:45h – Rosa Pistola
Saturday, June 1, 2019
Seat stage
18:45h – Boy Pablo
20:45h – Kali Uchis
23:00h – Solange
01:25h – James Blake
Pull & Bear stage
19:40h – Nathy Peluso
21:55h – Rosalía
00:05h – J Balvin
Primavera stage
17:30h – Ama Lou
19:15h – Built to Spill performs ‘Keep it like a secret’
21:55h – Pusha T
00:15h – Primal Scream
02:35h – Róisín Murphy
Ray-Ban stage
16:50h – Alondra Bentley
18:20h – Daymé Arocena
20:25h – Shellac
22:55h – Jarvis Cocker
01:30h – Stereolab
03:40h – Modeselektor live
05:00h – Dj Rosario & Sama Yax
Pitchfork stage
17:45h – Retirada!
19:25h – Nilüfer Yanya
21:05h – Loyle Carner
23:00h – Neneh Cherry
00:45h – Cupcakke
02:30h – Danny L Harle
04:10h – Slowthai
Adidas Original stage
17:00h – Cariño
18:35h – Haru Nemuri
20:10h – Frank Carter & The Rattlesnakes
22:05h – Drab Majesty
23:55h – June of 44
01:35h – The Messthetics
03:20h – Jpegmafia
Auditori Rockdelux
16:00h – Katerina Barbieri
17:30h – Tirzah
19:00h – The Mistery of The Bulgarian Voices featuring Lisa Gerrard
21:00h – Tim Hecke & Konoyo Ensemble
Night Pro stage
17:30h – Bonish
18:30h – Kirara
19:30h – DTSQ
22:00h – Eli Almic & Dj RC
23:00h – Sistemas Inestables
00:00h – F5
Your Heineken stage
18:35h – Evripidis & His Tragedies sing The Magnetic Fields
20:15h – Me & The Bees plays The Breeders
23:55h – The Bevis Frond
01:40h – Bush Tetras
03:20h – Mujeres plays Los Saicos
Ray-Ban Studios stage
22:00h – Suzanne Ciani
22:45h – Dj Marcelle / Another Nice Mess
00:15h – Forest Drive West
01:45h – Aïsha Devi
02:45h – Peach
04:15h – Martyn
Seat Village stage
21:00h – Ninhomalo
21:55h – Quay Dash
22:50h – Kaydy Cain
23:55h – Bbymutha
01:45h – Little Smiz
03:00h – Richard Colburn (Belle & Sebastian dj set)
Lotus stage
19:00h – Museless
20:00h – Rrucculla
21:00h – Chanel Tres
22:35h – Lizzo
00:00h – Tierra Whack
01:10h – David August
02:50h – Richie Hawtin Close
04:20h – Avalon Emerson
Desperados Cube stage
18:00h – Nosedrip
19:30h – Epsilove
20:30h – Izabel
21:55h – Fantastic Man b2b Tornado Wallace
23:30h – Hieroglyphic Being
00:30h – Mozhgan
02:00h – Veronica Vasicka
02:40h – Jasss
05:00h – Voiski
Xiringuito Aperol stage
14:00h – Frinda Di Lanco
15:15h – Ecran Total
16:30h – Dj Supermarket
El Punto by Adidas stage
23:15h – Albany
00:00h – Ian Isiah
00:25h – Hurricane G feat Tony Touch
01:10h – Kodie Shane
02:00h – Dj Playero
04:00h – Yung Beef dj set
Sunday, June 2, 2019
CCCB stage (Raval-Barcelona)
16:30h – Aleesha
17:20h – Lil Moss
18:20h – Filthy Friends
19:50h – Christina Rosenvinge
21:00h – Cupido
Sala Apolo
22:30h – Agost
23:30h – The Beths
00:45h – Amyl & The Sniffers
02:00h – Cupcakke
03:00h – Dj Coco
La [2] de Apolo
23:00h – LNDFK
00:30h – Efrim Manuel Menuck
01:45h – Milla Folick
03:00h – Flaca